Dla rodziców

Gryfek.pl to wirtualny plac zabaw katalogujący darmowe gry online. Naszym głównym celem jest stworzenie przyjaznego i bezpiecznego miejsca przede wszystkim dla dzieci, ale również starszych miłośników wirtualnej rozgrywki. Sami jesteśmy rodzicami, a nasze pociechy każdego dnia inspirują nas do wkładania jeszcze więcej pracy w realizację naszej misji. Z radością podzielimy się również z Tobą, drogi Rodzicu, jak funkcjonuje Gryfek i jakie kroki poczyniliśmy w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa i wygody Twoim dzieciom spędzającym czas przy naszych grach online.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania związane z Gryfkiem, napisz do nas korzystając z gotowego formularza kontaktowego.

Jesteśmy z Polski

Mieszkamy i pracujemy w Polsce. W przeciwieństwie do niemal wszystkich popularnych w naszym kraju stron z grami online, jesteśmy polską, rodzinną firmą. Gryfek nie jest przetłumaczoną wersją dużego międzynarodowego portalu, tylko miejscem stworzonym dedykowanie dla polskiego odbiorcy. Co za tym idzie, naszą ambicją jest dostarczanie naszym gościom jak najwięcej treści w naszym rodzimym języku. Jest to trudne zadanie, ponieważ Polska jest bardzo często pomijana przez twórców gier podczas tworzenia ich lokalizacji. Dokładamy olbrzymich starań, aby nasz zbiór gier w języku polskim stale się powiększał. W skład tych działań wchodzi nieustanne poszukiwanie istniejących już gier w polskiej wersji językowej, nawiązywanie współpracy z wydawcami i oferowanie przez nas tłumaczeń, nabywanie licencji gier i ich samodzielne tłumaczenie oraz tworzenie własnych aplikacji. Ponadto dzięki skupieniu się wyłącznie na polskim rynku, lepiej dostosowujemy treść Gryfka do oczekiwań naszych gości. Nie wszystkie międzynardowe hity cieszą się u nas dużą popularnością (i odwrotnie). Całą naszą uwagę skupiamy na tym, aby to polski, młody gracz znalazł tutaj dokładnie to czego szuka!

Gryfek na tle innych stron z grami online jest bardzo młodym projektem, jednak każdy członek naszego zespołu pracuje w tej branży od ponad 10 lat. Doskonale ją znamy i wykorzystując tę wiedzę robimy wszystko, aby stworzyć bezpieczne i wygodne miejsce do wirtualnej zabawy dla naszych i Twoich dzieci.

Tylko bezpieczne treści

Wszyscy wiemy, że gry często kojarzone są z przemocą. Strzelanie do wrogów lub wymyślanie coraz bardziej kreatywnych sposobów na pozbawianie ich punktów życia - zazwyczaj tak postrzegane są gry, zwłaszcza przez starszych użytkowników. Owszem, o takich grach jest najgłośniej, jednak świat wirtualnej rozrywki jest olbrzymi i jego większą część stanowią gry bezpieczne, pozbawione przemocy i treści nieodpowiednich dla dzieci. Tylko na takich grach się skupiamy. Na Gryfku nie publikujemy gier brutalnych, wojennych, zawierających niecenzuralny język lub krzywdzących czyjeś uczucia. Udostępniamy gry projektowane dla dzieci w wieku 4-16 lat, a Twoja pociecha nie zobaczy tutaj niczego nieodpowiedniego. Pod kątem treści, możesz więc nas porównać do kanału telewizyjnego emitującego kreskówki.

Jako, że Gryfek to przede wszystkim miejsce dla dzieci, postanowiliśmy zrezygnować również z wieloosobowych gier multiplayer online udostępniających możliwość porozumiewania się z innymi graczami. Niestety środowiska te często bywają toksyczne i dla zabawy obrażają innych uczestników rozgrywki - a my nie mielibyśmy nad tym żadnej kontroli. Jeżeli nasi goście mają ochotę na tego rodzaju rozgrywkę, zachęcamy do skorzystania z innych stron z grami. Na Gryfku znajdziesz za to gry multiplayer dla dwóch graczy, w których gracz może utworzyć własny pokój z hasłem i zaprosić do niego przyjaciela - bez możliwości przydzielenia losowego towarzysza do gry. Ponadto, Gryfek posiada największy w Polsce zbiór gier dla dwóch, a nawet kilku osób, w które można grać z rodziną i przyjaciółmi na jednym urządzeniu. Nie publikujemy również gier zawierających jakiekolwiek mikrotransakcje, czyli umożliwiających kupowanie przedmiotów do wykorzystania w grze za prawdziwe pieniądze (zazwyczaj rodziców).

Bezpieczne treści to w naszej opinii również tylko DOBRE treści. Publikujemy wyłącznie wysokiej jakości gry dużych i cenionych wydawców, jesteśmy też bardzo wymagający wobec siebie podczas procesu tworzenia naszych gier. Na Gryfku nie ma niedokończonych prototypów i amatorskich gier niskiej jakości.

Nauka ukryta w zabawie

Jest to kolejny ważny punkt naszej misji. Wiemy, że młodzi ludzie często mają alergię na witryny poświęcone wyłącznie edukacji. Chcemy zatem połączyć jedną z ulubionych form rozrywki z możliwością rozwoju, przeplatając popularne gry z aplikacjami edukacyjnymi. Ponadto znaczna większość gier w naszym zbiorze zawiera elementy logiczne lub zręcznościowe, które z różnym natężeniem wpływają na rozwój gracza. Gry edukacyjne tworzymy również sami, aby mieć kontrolę nad ich jakością, dbać o ich równowagę pomiędzy częścią edukacyjną i rozrywkową oraz przede wszystkim dostarczać je w naszym rodzimym języku i bez dodatkowych reklam. Współpracując z pedagogami, wiemy też jakie gry i zabawy edukacyjne mogą być najbardziej przydatne dla polskich uczniów.

Nowoczesne technologie

Do zabawy na Gryfku wystarczy dowolna przeglądarka internetowa i dostęp do Internetu - nic więcej! Jako pierwsi w Polsce całkowicie zrezygnowaliśmy z gier w technologii Flash. Technologia ta stworzyła całą branżę darmowych gier online, jednak od bardzo dawna była już przestarzała, niewygodna i niestety również niebezpieczna. Jako, że gry te do działania wymagały dodatkowego oprogramowania w postaci wtyczki Adobe Flash Player, tworzyło to potencjalną lukę w zabezpieczeniach przeglądarki przez którą cyberprzestępcy mogli pozyskać nasze dane. Kolejnym minusem była niska wydajność tej technologii, co systematycznie doprowadzało do spowolnienia lub całkowitego zatrzymania pracy przeglądarki internetowej, a czasem nawet całego komputera. Dlatego postanowiliśmy zrezygnować z publikowania części popularnych gier na rzecz bycia częścią wizji nowego Internetu, w którym wykorzystujemy wyłącznie nowoczesne i bezpieczne technologie. Na początku 2021 roku Adobe Flash został oficjalnie wyłączony. Dzięki decyzji zrezygnowania z niego wcześniej, nasz zbiór nie zawiera obecnie żadnej nieaktywnej gry. Możesz mieć pewność, że każda gra, którą znajdziesz na Gryfku działa.

Poświęciliśmy wiele miesięcy na stworzenie oprogramowania naszego placu zabaw, aby niezależnie od urządzenia i prędkości Internetu naszych gości, działał zawsze możliwie jak najszybciej! Dzisiejszy świat ma do zaoferowania wiele ciekawszych rzeczy, niż patrzenie na powolne wczytywanie się strony, prawda? :)

Reklamy

Reklamy kojarzą nam się wyłącznie z czymś negatywnym. Prawda jest taka, że reklamodawcy płacą za to, abyśmy wszyscy mieli darmowy dostęp do naszych ulubionych treści. Bez nich Internet byłby płatny i na pewno wyglądałby zupełnie inaczej niż obecnie. My uważamy, że problemem nie są reklamy same w sobie a ich ilość i umiejscowienie. Gryfek prowadzony jest przez niewielki zespół pasjonatów, dlatego możemy sobie pozwolić na publikowanie mniejszej ilości reklam od innych stron z grami. Nie zawsze jednak wszystko zależy od nas.

Reklamy wyświetlane podczas gry (np. pomiędzy poziomami) są emitowane przez ich twórców lub wydawców i nie mamy wpływu na ich ilość - a ta czasami jest zbyt duża, wiemy o tym. Dlatego minimalizujemy ilość reklam w grach do źródeł których mamy prawa, a w niektórych kategoriach publikujemy wyłącznie gry bez dodatkowych reklam! Gry typu kolorowanki czy puzzle są przeznaczone przede wszystkim dla najmłodszych odbiorców a ich głównym celem jest rozwój poprzez zabawę. W tego typu grach nie publikujemy i nigdy nie będziemy publikować dodatkowych reklam, które przerywałyby rozgrywkę. Informację o tym, czy gra zawiera dodatkowe reklamy czy też nie, znajdziesz nad jej opisem w postaci ikonki. Innym stosowanym przez nas zabiegiem jest promowanie podobnych do najpopularniejszych (i często przepełnionych reklamami) gier, które są mniej znane, a bardzo często nie zawierają dodatkowych reklam lub emitują ich o wiele mniej.

WAŻNE: Dodatkowymi reklamami nazywamy te, które wyświetlają się w oknie gry PO jej uruchomieniu. Na stronie gry, która nie zawiera dodatkowych reklam, może pojawić się JEDNA reklama wideo przed jej uruchomieniem. Mogą również być emitowane nieinwazyjne reklamy bannerowe w innych częściach strony.

Bezpieczeństwo danych

Dbamy o bezpieczeństwo danych naszych gości, przede wszystkim nie pozyskując ich więcej niż musimy. Gryfek nie wymaga (ani nawet nie oferuje) zakładania konta i logowania, a wszystkie operacje typu ocenianie gier lub dodawanie ich do ulubionych oparte są na ciasteczkach niezawierających żadnych danych osobowych. W przypadku zapisywania ostatnio uruchomionych gier - możesz wyłączyć tę funkcję w dowolnym momencie, używając przycisku "Wyłącz" na tej stronie. Możesz również w dowolnym momencie usunąć wszystkie gry dodane do ulubionych.

Niektóre dane naszych odwiedzających mogą być wykorzystywane przez firmy, z którymi współpracujemy w celu zapewnienia poprawnego działania i rozwoju Gryfka. Dane te są używane do zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności działania serwerów (Home.pl), tworzenia statystyk (Google Analytics) oraz emitowania reklam (Google Adsense), Więcej na temat pozyskiwania, przechowywania i wykorzystywania danych przez nas i naszych partnerów, znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Bezpieczeństwo dzieci

W kwestii zapewnienia jak najlepszych warunków dla każdego odbiorcy, w tym przede wszystkim tego najmłodszego, zrezygnowaliśmy z wielu funkcjonalności oraz rodzajów treści. Wspominaliśmy już o tym, że nie publikujemy gier brutalnych, gier typu multiplayer online, ani takich, które udostępniają możliwość zakupu przedmiotów za prawdziwe pieniądze. Ponadto nie udostępniamy systemu komentarzy ani żadnej możliwości komunikowania się z innymi odwiedzającymi Gryfka. Nie przechowujemy żadnych informacji w naszych bazach danych umożliwiających identyfikację naszych gości (jak adres e-mail czy numer IP). Starannie dobieramy również firmy z którymi współpracujemy, kładąc nacisk na weryfikację, czy podchodzą do treści przeznaczonych dla najmłodszego odbiorcy tak jak my.

Bardzo byśmy chcieli powiedzieć, że Twoje dziecko jest bezpieczne w Internecie. Niestety to nie jest prawda. Niezależnie od zastosowanych przez nas lub inne strony zabezpieczeń i ograniczeń, Internet to nie jest miejsce, w których dzieci powinny przebywać bez nadzoru. Zarówno na stronach Gryfka jak i w grach mogą występować linki do stron trzecich - również w postaci reklam - poprzez które Twoje dziecko może opuścić Gryfka. Zachęcamy Cię do tego, drogi Rodzicu, abyś systematycznie kontrolował co w wolnych chwilach porabia Twoja pociecha. Bawcie się też na Gryfku razem! Mamy olbrzymią bazę gier, przy których można fajnie spędzić czas w kilka osób - zarówno grając jednocześnie lub rywalizując w osiągnięciu coraz lepszego wyniku.